Tajlandia, Dom Serca im. Pawła VI

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Królestwo Tajlandii położone jest wzdłuż wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej, w klimacie tropikalnym monsunowym. Większość ludności Tajlandii stanowią rdzenni Tajowie, w mniejszej części Tajowie wywodzący się z Chin. Pozostała część populacji pochodzi z krajów sąsiadujących. Główną religią jest buddyzm. Stolica, Bangkok, stanowi centrum wymiany handlowej, w głównej mierze eksportu ryżu i innych produktów rolnych oraz przemysłu elektronicznego i włókienniczego.

Dom Serca im. Pawła VI mieści się w sercu dzielnicy Khlong Toei w Bangkoku. Dzielnica ta rozciąga się od portu głównego położonego nad rzeką Chao Phraya. Duża część jej mieszkańców pracuje w porcie. Khlong Toei wypełnione jest małymi, wąskimi uliczkami, domami, znaczną ilością szkół, supermarketów i różnych organizacji. Wolontariusze znają wiele rodzin w dzielnicy. Dzieci przychodzą do Domu Serca o każdej porze dnia, najstarsi oczekują wizyt wolontariuszy u siebie.

  

 Apostolaty zewnętrzne:

- Immigration Detention Center - wizyty w więzieniach,

- Saint Louis Hospital - odwiedziny chorych w szpitalu,

- Day Care Center - obecność przy dzieciach z rodzin mieszkających w dzielnicy.

 

 Spotkania i wyjścia organizowane przez Dom Serca:

- raz na dwa miesiące wycieczki z dziećmi z dzielnicy mające na celu poznanie miejsc poza dzielnicą (park, muzeum).

 

 

"Nasze życie tu jest bardzo proste. Tak proste, że aż ciężko mi o nim pisać. W zasadzie nie robimy nic szczególnego, żyjemy tak jak nasi sąsiedzi: bez pralki, bez Internetu, bez zmywarki. Bardzo ciężko odpowiadać mi na pytanie, co tu robimy, co jest istotą naszej misji. Zwykle rozmówcy spodziewają się odpowiedzi, że pomagamy biednym ludziom w slumsach, jednak nie jest to prawdą. Istotą naszej misji jest bycie przyjacielem, a bycie przyjacielem to nie tylko pomoc. Niewiele jest wspólnot tego typu, dlatego tak ciężko zrozumieć sens naszego bycia tutaj. Nie jesteśmy instytucją charytatywną, nie zajmujemy się rozdawaniem jedzenia ani nauką dzieci języka angielskiego. W Polsce wydawało mi się, że doskonale rozumiem na czym polega bycie przyjacielem, jednak tutaj mam poczucie, jak mało wiem na ten temat i jak wiele muszę się jeszcze nauczyć". 

fragment listu Moniki - wolontariuszki

 

 

 

Świadectwa wolontariuszy

Monika Kręgiel

Monika, misja w Bangkoku (2019-2020)

Mam na imię Monika.  W marcu 2019 roku zostanę posłana na misję, do Domu Serca w Tajlandii. Trzy lata temu pierwszy raz poczułam pragnienie dołączenia do Domów Serca, ale dopiero niedawno, w końcu zdobyłam się na odwagę, aby podjąć decyzję o wyjeździe. Mam tylko jedno wyjaśnienie, dlaczego chcę wziąć udział