Salwador, Klasztor Maryi Matki Miłosierdzia

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Salwador jest najmniejszym krajem w Ameryce Środkowej, bardzo uzależnionym gospodarczo od Stanów Zjednoczonych. Życie tutaj jest trudne dla wszystkich, zarówno bogatych, jak i biednych. Akty przemocy widzi się bardzo często w rodzinach czy na ulicach Salwadoru. Wiele części kraju opanowanych jest przez gangi narkotykowe, a społeczeństwo wciąż naznaczone jest wspomnieniami o wojnie domowej. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to kraj pełen pięknych krajobrazów, bardzo górzysty, na którego terytorium znajduje się aż 61 wulkanów.  

Skarbem tego małego kawałka ziemi są jednak także ludzie i ich wiara - prosta i prawdziwa.

Klasztor Służebnic Obecności Bożej znajduje się na obszarze wiejskim 30 minut drogi od stolicy. Ziemia, na której znajduje się klasztor ma siedem hektarów, obrośniętych zielonymi roślinami: drzewami pomarańczowymi, drzewami kawowymi, palmami kokosowymi...

Klasztor jest dom-matką dla Domów Serca: siostry są w służbie Domów Serca, towarzyszą i witają wolontariuszy, którzy pełnią swoją misję w Domu Serca w Salwadorze oraz przyjmują salwadorską Wspólnotę św. Maksymiliana Kolbego. Ich dom jest także domem dla sąsiadów San Pedro Perulapán, którzy uwielbiają przychodzić i spędzać czas z siostrami od najmłodszych lat! Siostry pomagają także w parafii (katechizm, opieka duszpasterska nad młodymi, chorymi itd.) Odwiedzają także rodziny z sąsiedztwa oraz samotnych ludzi.

 

Apostolaty zewnętrzne:

- co dwa tygodnie szkoła wspólnoty wspólnie ze Wspólnotą św. Maksymiliana Kolbego,
- co dwa tygodnie nauczanie kobiet z wioski,
- obozy z dziećmi i młodzieżą duszpasterstwa,
- co miesiąc spotkania z naukowcami.