Kuba, Dom Serca Bł. José Lopeza Piteiry

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Kuba jest cudowną wyspą w archipelagu Karaibów, zamieszkałą przez 11 milionów ludzi, od 55 lat znajdującą się pod reżimem komunistycznym braci Fidela i Raula Castro. Aktualnie kraj przeżywa wielkie trudności ekonomiczne i socjalne. Miejscami najbardziej dotykanymi przez nie są rodzina i edukacja. Za powód tych kłopotów przyjmuje się masową emigrację i olbrzymi głód nadziei.
Dom Serca znajduje sie w dzielnicy willowej, gdyż na początku budynek miał być zamieszkany przez ludzi władzy. Jest to dzielnica, w której większość mieszkańców stanowią osoby starsze. Dom Serca jest tutaj jedyną wspólnotą Kościoła.

 

Apostolat zewnętrzny :

- dom dla osób starszych San Francisco de Paula: w każdy czwartek wspólnota spędza popołudnia w domu zamieszkałym przez 120 kobiet w podeszłym wieku. Wiekszość z nich ma poważne problemy ze zdrowiem,

- w dzielnicy Marti: w sobotnie popołudnia wspólnota, w towarzystwie kilku młodych, odwiedza dzieci z miasteczka dla ubogich położonego na granicy dzielnicy.

 

Spotkania i wyjscia organizowane we wspólnocie :

- co dwa miesiące organizowane są spotkania dla młodych ze wszystkich dzielnic Hawany. Program tych spotkań zmienia się każdorazowo. Wśród propozycji dla młodzieży pojawiają się filmy, szkoły wspólnoty, wycieczki kulturalne, spotkania z artystami, odpoczynek na plaży,

- tygodniowy wieczór gier: w środy wieczorem nasi młodzi przyjaciele przychodzą grać w domino, będące grą narodową, oraz w inne gry planszowe.

 

 

"Misja Domów Serca to nie jest zabawa, to nie jest gra. To prawdziwe życie. Jesteśmy uprzywilejowani towarzysząc chorym, zmęczonym, zdesperowanym, odzyskującym nadzieję, odkrywającym jak bardzo są kochani, przeżywającym zwykłą, szarą codzienność. Niedawno usłyszałam od przyjaciela, że Zmartwychwstanie to pozwolenie Chrystusowi na to, żeby »przechodził«. Rozpoznawanie Go we mnie samej, w innych ludziach, w zdarzeniach, we WSZYSTKIM. Święta Zmartwychwstania Pańskiego na Kubie były dla mnie czasem nauki rozpoznawania tej Obecności, tego »przechodzenia«, rozpoznawania wspaniałości, które mnie spotykają, radości i zaufania". 

fragment listu Katarzyny - wolontariuszki

 

 

 

 

Świadectwa wolontariuszy

Aleksandra Mielewczyk

Aleksandra, misja w Hawanie (2018-2019)

Półtora roku temu postanowiłam, że po skończeniu studiów pojadę na misje. Pod koniec roku 2018 to marzenie się ziści. Wyjeżdżam na 18 miesięcy na słoneczną Kubę! Każdy z nas nosi w sobie potrzebę obecności drugiego człowieka. Każdy potrzebuje czasem przyjaciela, z którym będzie mógł porozmawiać, obejrzeć program w telewizji, ugotować obiad,