Kostaryka, Dom Serca Świętego Józefa

Prezentacja kraju i dzielnicy :

Kostaryka jest często uważana za „Szwajcarię Ameryki Środkowej". Kraj ten jest rzeczywiście jedynym w Ameryce Południowo-Środkowej, który w swojej historii nie znał dyktatury ani autorytarnego rządu. Gospodarka, choć nie na poziomie zachodnim, pozostaje jedną z najbardziej rozwiniętych w regionie. Ważną rolę ogrywa w niej turystyka, wspierana przez przemysł i eksport. Kraj jest otwarty również na międzynarodowe inwestycje.

Kostaryka słynie z wyjątkowej flory i fauny, ponieważ znajduje się tam 6% światowej różnorodności biologicznej.


Dom Serca znajduje się w Tirrases, części miasta Curridabat, a dokładniej przy parafii św. Jadwigi. Tirrases było miastem z dużymi plantacjami kawy, które były stopniowo przejmowane przez tutejszą ludność. Dzięki temu miejsce to stopniowo zaczęło się rozwijać. Dom Serca znajduje się na granicy między biednymi i zamożnymi dzielnicami. Znajduje się w prawdziwym sercu dzielnicy i staje się mostem między jej różnymi częściami. 

 


Apostolat zewnętrzny:

- cotygodniowa wizyta w domu dla osób starszych i samotnych,
- wizyta w więzieniu dla kobiet (również w module dla kobiet z dziećmi).

 

Spotkania lub zorganizowane wycieczki: 

- tygodniowy wyjazd z młodzieżą,
- wycieczki z młodymi ludźmi z sąsiedztwa.

 

 

Świadectwa wolontariuszy

Anna Kordoń

Anna, misja w San Jose (2020-2021)

Ania, w skrócie lubię kinder niespodzianki, mam 19 lat i chce wyruszyć w świat. A odrobinębardziej dokładnie od dawna marzyły mi się misje i podróże w piękne miejsca. No i stało się! Niebawem biorę urlop na studiach i wylatuję na 14 miesięcy do Domu Serca w San Jose. Pomysł ten