Grecja, Dom Serca Św. Jana z Patmos

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Grecja - kraj będący kolebką kultury europejskiej. Słynny z wielkich filozofów, którzy swoją myślą naznaczyli sposób myślenia Europejczyków na wiele wieków. Zapamiętany także z wielkich pisarzy, zapoczątkowania teatru, igrzysk olimpijskich i zrodzenia idei demokracji. W całej Grecji wciąż możemy odnaleźć piękne zabytki przypominające złotą erę tego kraju. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdziemy aż 17 obiektów pochodzących z Grecji.

Grecja to jednak nie tylko zabytki, ale i piękne krajobrazy. Ma dostęp do czterech mórz, linia brzegowa ma długość 14880 km, a w skład Grecji wchodzi także 2500 wysp.

Od 2008r. Grecja przeżywa jednak gleboki kryzys ekonomiczny. Stopa bezrobocia przekracza tu 30%, a rzad grecki zmuszony jest pożyczać pieniądze od Unii Europejskiej i Banku Światowego.

Grecję zamieszkuje prawie 11 milionów mieszkanców i 3 miliony emigrantów pochodzących głównie z Albanii, Kongo, Nigerii, Afganistanu i Syrii. Silny napływ emigrantów wywołuje jednak problemy i napięcia w kraju.

Grecy są w wiekszosci chrześcijanami obrządku prawosławnego. Mają głębokie poczucie religijności chwaląc i uwielbiając Boga w ich codziennym jezyku.

 

Apostolaty zewnętrzne :

  • - dwa apostolaty wśród emigrantów we współpracy z Misjonarkami Miłości,
  • - odwiedziny w domu dla osób starszych. 

 

"Wiele dają mi spotkania z bezdomnymi. Gdy ostatni raz zapytałem Jorgosa, czy się modli, odpowiedział mi, że żyje tak, jakby stale się modlił. Zawstydził mnie, bo ja na pewno tak nie żyję. To chyba właśnie miał na myśli ojciec Badeni w swojej książce „Prosta modlitwa”? Sprawy proste są paradoksalnie najtrudniejsze. Przecież to my sami wciąż komplikujemy sobie swoje życie. Słowa Jorgosa mam nadzieję zostaną ze mną na długo. Podoba mi się zrównanie życia z modlitwą. Wtedy nie ma możliwości, aby innych traktować źle. Wszystko jest na właściwym miejscu, we właściwej hierarchii. Skupiamy się na dobru i zauważamy je w innych. Relacja staje się prawdziwa. Taka modlitwa otwiera oczy, bo jak pisała przecież dominikańska tercjarka, św. Katarzyna że Sieny, nie jest możliwe kochanie Boga, którego nie możemy zobaczyć, nie kochając jednocześnie człowieka, którego mamy obok".

fragment z listu Sławka - wolontariusza

 

 

Świadectwa wolontariuszy

Karolina Nowakowska

Karolina, misja w Atenach (2020-2021)

W dotychczasowym, względnie szczęśliwym życiu, niesiona falą różnorakich wyzwań i atrakcji, jakie pociagają młodego człowieka, poczułam ukłucie. Zaczęło mnie uwierać od środka pytanie: czym jest moje życie? Zbiorem chwil, tych lepszych, gorszych. Walką o przetrwanie w dżungli potrzeb moich i otoczenia. Wyprawą po najwyższe odznaki życiowego sukcesu i spełnienia. A