Francja, Dom dla studentów im. Madeleine-Delbrêl

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Paryż - miasto artystów, słynnej bohemy, stolica malarzy i pisarzy. Było natchnieniem największym z twórców. To właśnie tu powstały Katedra Notre-Dame, Bazyilka Sacré-Cœur, Luwr, Wieża Eiffla czy słynny Łuk Triumfalny. Ale Paryż określany jest także mianem "miastem światła", gdzie często złoto pomników, publiczne ogrody i bogate kamienice chcą zapomnieć o szarości biedy, samotności i utraty sensu życia wielu osób.

Villejuif znajduje się na południowy wschód od Paryża. To miasto o tradycjach robotniczych, jedno z miast tworzących przedmieścia Paryża, powstałe, kiedy robotnicy mieszkający w Paryżu zapragnęli opuścić tamtejsze zrujnowane domy. Nazwa dzielnicy, Les Lozaits, znaczy tyle co pola uprawne zboża i warzyw. Dzielnica powstała w 1954 r. wraz z budową pierwszych mieszkań socjalnych. Dziś liczni świadkowie mówią o tej epoce, która ciągle jest obecna w ich pamięci, że zamieszkujący dzielnice bardzo się zmienili. Dziś są to głównie Afrykańczycy, Arabowie, emigranci pochodzący z wyspy Reunion czy z Antyli. Łatwo znaleźć tu osoby, które czuja się samotne i opuszczone, dzieci, które straciły marzenia, rodziny żyjące w niepewnych warunkach. Ale mimo to i w tej rzeczywistości bardzo obecne są nadzieja, dzielenie się i miłość.

 

Dom Serca znajduje się na czwartym pietrze jednej z kamienic. To wspólnota, którą tworzą studenci i rozpoczynający karierę zawodową młodzi ludzie. Obecnie tworzą ją cztery młode osoby, zaangażowane w studia oraz pracę dla sąsiadów i przyjaciół, zwłaszcza podczas weekendów. Dzieci lubią bawić się z wolontariuszami, niektóre pomagają im, a jeszcze inne same potrzebują pomocy przynosząc ich szkolne prace domowe. Wspólnota uczestniczy również w wydarzeniach i spotkaniach organizowanych w Paryżu przez wspólnotę Domu Adrienne von Speyr.

 

Wydarzenia proponowane przez Dom Serca:

- "Sortie par Ici" we współpracy z ruchem Communion et Libération: wyjścia kulturowe (wycieczki do Paryża, ZOO, teatru, rysunki, tance itp.) dla dzieci z Villejuif oraz dla dzieci z domów dziecka,

- "Ogródek Solidarny" - odkrywanie radości ogrodnictwa przez dzieci w czasie lata. 

 

 

"Łączymy życie studenckie z życiem modlitwy oraz przeznaczamy spora część naszego czasu, zwłaszcza w weekendy, dla naszych sąsiadów, przyjaciół, dla dzieci. Pukają do drzwi, przychodzą bawić się, zjeść podwieczorek, opowiadać jak minął mi dzień... Każdego miesiąca organizujemy wyjście do Paryża dla dzieci. Wielu spośród nich pochodzi z zagranicy i zna bardzo słabo stolice i jej skarby, gdyż bardzo rzadko opuszczają dzielnice, w której mieszkają. Takie wycieczki to okazja aby pokazać im piękne rzeczy oraz dzielić radosne chwile z nimi. Odwiedzamy także mieszkańców domu dla osób starszych i samotnych, który znajduje się w naszej dzielnicy...

Tutaj, w Villejuif spotyka się wielką różnorodność z prawdziwą radością i prostotą, które  mi bardzo drogie. Nie zapomnę nigdy tej dziewczyny z Mali, do której dzieci przychodzące do Domu Serca przywiązały się bardzo. Ta kobieta ma 25 lat, jest matką pięciorga dzieci powracającą po ciężkim dniu pracy... Jej radość ze spotkania mnie na schodach, jej radość życia, z bycia tutaj, na schodach prowadzących do mieszkań socjalnych... Jej uśmiech był godny zwrócenia na niego uwagi... Nasi przyjaciele wspaniali, tak piękni... Są cudami!

Anne-Sophie C. - studentka mieszkająca w Domu Serca w Villejuif