Chile, Parafia św. Małgorzaty Szkockiej

Prezentacja kraju i dzielnicy

Chile to najpiękniejszy kraj świata! Położony między Argentyną a Oceanem Spokojnym. Posiadający szczególną linię brzegową ciągnącą się na długości 4,3 tys. km, a szeroki, w najszerszym swoim punkcie, na zaledwie 468 km. Zróżnicowanie i położenie geograficzne sprawia, że ​​Chile to piękny kraj, zamknięty z zachodu Oceanem Spokojnym, ze wschodu Andami, z pustynią Atacama na północy i Patagonią na południu. Tutaj lodowce znajdują się tylko kilka godzin podróży od piaszczystych plaż. Oprócz tego jest jeszcze Wyspa Wielkanocna, Wyspa Robinsona Cruzoe oraz Wyspa Chiloé... Jakby tego było mało, Chile jest ojczyzną zdobywców Literackiej Nagrody Nobla - Pabla Nerudy i Gabrieli Mistral, a także sław takich jak Violetta Parra czy Roberto Bolaño. Nie ma wątpliwości - Chile to kraj, który trzeba zobaczyć!


W marcu 2018 r. biskup Santiago Ricardo Ezzati powierzył, wywodzącemu się z Domów Serca, księdzu Thomasowi Billotowi parafię św. Małgorzaty Szkockiej, znajdującej się w dzielnicy Santiago La Florida. Parafia ta została założona przez amerykańskiego księdza, ojca Dale Barrona. Po latach spędzonych jako proboszcz, w wieku 80 lat ojciec Dale wrócił do Stanów Zjednoczonych.

Parafia św. Małgorzaty Szkockiej to duża zmiana w funkcjonowaniu Domów Serca w Chile. Teraz mieszkająca tam wspólnota księży może w pełni uczestniczyć w życiu swoich parafian, poznając ich oraz ich rodziny. Zyskała także piękne miejsce, aby przyjmować wszystkich, którzy szukają kontaktu. Dzięki zawsze otwartej plebanii księża mogą kontynuować swoją misję właśnie na parafii św. Małgorzaty Szkockiej. Dzięki niewielkiej odległości Santiago od Valparaiso, członkowie wspólnoty są w stałym kontakcie z wolontariuszami Domu Serca w Valparaiso. 

 

Apostolaty zewnętrzne:

  • - prowadzenie duszpasterstwa akademickiego na kampusie Universidad Católica,
  • - wizyty u chorych i starszych,
  • - opieka nad francuską wspólnotą katolicką w Santiago,
  • - 15- dniowe misje ewangelizacyjne dla studentów (Misión País) w odległe zakątki Chile,
  • - weekendy "come and see" dla młodych Chilijczyków zainteresowanych wyjazdem na misje,
  • - weekendy formacyjne dla wolontariuszy.

 

Spotkania i wyjazdy organizowane przez Dom:

  • - raz w tygodniu organizowanie Szkoły Wspólnoty,
  • - dwa razy w roku organizowanie rekolekcji weekendowych dla wolontariuszy Domu Serca w Valparaiso,
  • - trzy lub cztery razy w roku organizowanie dni skupienia dla przyjaciół z parafii, uniwersytetu i z Santiago,
  • - jedno wydarzenie kulturalne rocznie (koncert, konferencja).