Senegal

Senegal, Dom Serca św. Moniki

Senegal to 15-milionowy kraj znajdujący się na zachodnim brzegu Afryki. Z francuskiego kolonializmu wyzwolił się dopiero w 1960 r., uzyskując niepodległość. Wciąż językiem urzędowym pozostaje język francuski, jednak większość Senegalczyków posługuje się tamtejszym językiem wolof. Religią dominującą jest islam. Duża część społeczeństwa nadal jednak łączy religię (czy to muzułmańską czy chrześcijańską) z elementami swojej tradycyjnej religii.

Senegal to kraj 'Terangi’, co oznacza w wolof 'Gościna’. W Senegalu nawet najbiedniejsze rodziny dla swojego gościa są w stanie kupić, za ostatnie grosze, coś do picia albo podzielić się jedyną rybą, która była przeznaczona na obiad dla trzypokoleniowej rodziny. To kraj, w którym istnieje odwieczna zasada, że jeśli coś posiadasz, to musisz się tym podzielić z innymi, którzy nie mają.

Dom Serca znajduje się w Dakarze w dzielnicy Grand Yoff. Wolontariusze Domów Serca przyjmowani są przez mieszkańców jak członkowie rodzin. Razem z nimi zajmują się też zwykłymi rodzinnymi czynnościami – praniem, sprzątaniem, gotowaniem. Poprzez te proste akty codziennej pomocy, nawiązują relację przyjaźni z mieszkańcami dzielnicy.  

Add a Comment

Musisz być zalogowany w , aby dodać komentarz