Włochy, Dom Serca im. Don Bosco

Prezentacja kraju i dzielnicy:

 Z perspektywy historycznej, Afragola była osadą rolniczą, której rozkwit nastąpił w XVIII wieku. W ciągu 20 lat, z wioski stała się ona miastem o rozległych przedmieściach. W ostatnich latach coraz liczniejszą grupę mieszkańców stanowią imigranci z Afryki i krajów Maghrebu.

Dom Serca pierwotni znajdował się w Salicelles, dzielnicy, która powstała zbyt szybko, by móc przyjąć – początkowo tylko tymczasowo – osoby przesiedlone tutaj po trzęsieniu ziemi w 1980. Po kilku latach Dom Serca został przeniesiony do dawnej części starego miasta Afragola, zamieszkałej głównie przez ludność z pochodzenia robotniczego, mocno dotkniętej przez kryzys ekonomiczny. Jest to jeden z regionów Włoch o najwyższej stopie bezrobocia.

Afragola zachowała większość swoich barokowych kościołów. Liczne freski zdobiące budynki na rogach ulic czy sufity budynków są namacalnym dowodem wiary, wciąż żywo obecnej w życiu społecznym mieszkańców Afragoli.

Społeczność jest stosunkowo młoda i po zakończeniu lekcji w szkole, które trwają od 8.30 do 13.30, dzieci zaczynają okupować wąskie uliczki dzielnicy.

Liczne budynki pozostają niezamieszkałe lub służą za squaty. Ich fasady wciąż jeszcze przypominają o trzęsieniu ziemi z 1980, choć niektóre z nich zostały odnowione przez lepiej sytuowane rodziny, przywracając świetność dziedzictwa kulturowego z dawnych lat.

Choć często mów się o ważnej roli kuchni neapolitańskiej, przypominającej czasami prawdziwą liturgię, życie towarzyskie mieszkańców łączy się w dużym stopniu z rytmem procesji ku czci świętych (Świętego Antoniego, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Boskiej Różańcowej czy najświętszego Sakramentu). Każdy mieszkaniec Afragoli koniecznie przynależy do dwóch rodzin: rodziny świętych i rodziny naturalnej. W najlepszym wypadku można jeszcze dodać rodzinę-klub piłki nożnej lub – w najgorszym – grupę przestępczą.

Gwar potrafi czasem zbić z tropu nowo przybyłych: neapolitańskie piosenki dobiegając z radioodbiorników, sąsiedzi przekrzykujący się z kobietami nawołującymi się z balkonów, a ich głosy mieszają się z głosami wędrownych sprzedawców, którzy kilka razy dziennie przychodzą, by zaoferować owoce i warzywa, owoce morza czy różnego rodzaju niezbyt przydatne drobiazgi dla dzieci.

Jednym z nieodzownych elementów życia Afragoli jest filiżanka mocnej i bardzo słodkiej kawy, proponowanej o każdej porze dnia i przy każdej nadarzającej się okazji. « Café e atto di dolore, tutt’ora » : Kawa jest aktem skruchy w każdym momencie ! To lokalne powiedzenie dobrze podsumowuje wszystkie aspekty życia mieszkańców Afragoli.

 

Apostolat zewnętrzny:

Odwiedziny w ośrodku pomocy dla osób chorych psychicznie

Wizyt w dzielnicach Matoni i Salicelles.

 

Spotkania lub wyjścia organizowane przez Dom Serca:

 

  • Wyjścia z dziećmi i młodzieżą na wydarzenia kulturalne w Neapolu lub spędzanie czasu na świeżym powietrzu w okolicach Afragoli;
  • Cotygodniowy wycieczki na plażę z dziećmi lub całymi rodzinami w okresie letnim;
  • Obóz letni dla dzieci (ośmioro dzieci na każdym obozie);
  • Formacja oraz i-school często z osobami konsekrowanymi z parafii ;
  • Wieczory kulturalne lub o charakterze dobroczynnym pod hasłem partnerstwa Włoch i Brazylii (od 2007) ;
  • Wolontariusze Domów Serca mogą liczyć na parafię MB Różańcowej, w której pracuje dwóch księży z Domów Serca.

 

Świadectwa wolontariuszy:

 

Świadectwa wolontariuszy

Ewelina Kinalska

Ewelina, misja we Włoszech (2017-2018)

Lat 23. Na twarzy zauważalne zmarszczki od częstego uśmiechania się. Aktywny człowiek, marzycielka, wolny ptak, w głębi dusza artysty – To ja! Przeróżne dźwięki, instrumenty oraz wszechobecna muzyka nieustannie towarzyszą mi w moim życiu.Mówi się, że Neapol, do którego jadę na 14 miesięcy, albo się kocha, albo nienawidzi. Czuję, że

Michał Patrejko

Michał, misja w Neapolu (2019-2020)

Michał. Lat 20. Z zamiłowania muzyk - uwielbiam tworzyć muzykę z innymi, pasjonat filmowy - merytoryczna rozmowa o filmie to coś co lubię, a także miłośnik literatury- bardzo jest mi bliski świat utworzony przez J. R. R. Tolkiena, czyli Władca Pierścieni. Dlaczego jadę na misję? Przede wszystkim odczuwam pragnienie serca, aby