Peru, Klasztor Matki Bożej Ucieczki Grzeszników

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Peru jest krajem podzielonym na trzy strefy, bardzo zróżnicowane. Jedna z nich są góry ze słynnym łańcuchem Białej Kordyliery, druga to puszcza dziewicza i trzecia, będąca pustynia, w której leży stolica kraju – Lima.

Przybywający do Peru w 1999 roku “Słudzy Bożej Obecności” po siedmiu latach bycia w sercu Limy, w 2006 roku znaleźli swoje miejsce w małym miasteczku Guayabo w jednej z ostatnich zielonych dolin lezącej 40 km na południe od stolicy.

Kontrast pomiędzy naszym miasteczkiem a stolica jest olbrzymi. Zanieczyszczenia, hałas, ogromny, niekończący się ruch oraz ciągły wzrost przestępczości charakteryzują Limę. Rolnicze Guayabo jest zaś przystania ciszy wegetacji i spokoju. Większość mieszkańców zajmuje się na co dzień rolnictwem. Pochodzą oni z gór, skąd uciekli przed terroryzmem. Miasteczko ciągle się rozrasta, choć powoli. Jeszcze siedem lat temu siostry były jedynymi zamieszkującymi teren podmiejski. Dziś pola uprawne sprzedają się bardzo dobrze oraz powstają nowe domy. Populacja zmienia sie wiec ciągle.

Dom sióstr pełni role domu-matki dla wszystkich wspólnot Domów Serc w Peru. Do tego domu przybywają na odpoczynek wolontariusze z misji w Ensenada czy w Barrios Altos. W domu tym organizowane są także rekolekcje, wyjścia, obozy dla przyjaciół z rożnych dzielnic. Siostry towarzysza młodym misjonarzom oraz zajmują się formacja wolontariuszy z Peru oraz peruwiańskiego Bractwa Św. Maksymiliana Kolbe.

 

Apostolaty zewnętrzne:

 • Odwiedziny mieszkańców miasteczek Guayabo i Picapidera
 • Odwiedziny mieszkańców Retamal, nowej dzielnicy, silnie zaludnianej, przyklejonej do gór
 • Przygotowania do sakramentów
 • Warsztaty ceramiczne dla dzieci
 • Opieka tygodniowa
 • Tworzenie wspólnoty z chorymi z miasteczka
 • Nauczanie rożnych grup przychodzących do domu luba na zewnątrz

 

Spotkania i wyjścia organizowane przez wspólnotę:

 • Obozy dla dzieci pozostających pod opieka Domu oraz także dla tych, pochodzących z innych wspólnot w Ensenada i Barrios Altos
 • Trymestralne dni dzieci
 • Rekolekcje adwentowe i wielkopostne
 • Dzień pojednania (dzień spowiedzi)
 • Kolacja „kulturowa” raz w roku.
 • Weekendy formacyjne dla Peruwiańczyków, chcących wyjechać na misję.

 

„Obecnośćsióstr w miasteczku jest dla mnie konkretnym znakiem Bożejobecnościwśród nas, świadectwem jego bliskości. Kiedy widzę je modlącesię lub na ulicy, Bógmówi do mnie przez nie dając mi nadzieje i radość... Przez nie mówi mi: “jestem tutaj” Jest tutaj dużoosóbwierzących, ale patrząc na siostry, to widzieć i dotykać Pana. Wszyscy szukamy dobra i szczęścia, ale często czynimy to poza Bogiem. Siostry dająświadectwo, ze to On jest prawdziwa droga.”

Jacqueline, matka rodziny z miasteczka Guayabo

 

„Po tygodniu spędzonym we wspólnocie, pamięćmłodego wolontariusza wypełniasięrożnymi twarzami, cierpieniami i radościami...dobrymi wydarzeniami i grzechami. Zdaje sobie tutaj sprawę, ze ja też potrzebuje kogoś, kto powie mi: “popatrz, Bógdziała, jest obecny, miej nadzieje!” Zawsze, kiedy idę do sióstr, staje się na nowo tym, który otrzymuje, którysłucha.Odchodzęnapełniony na nowo pokojem i nowa radością. Siostry dla mnie kolumna stabilna, która pokazuje mi obecność Boga pośród nas, pośród burz w życiu codziennym Domów Serc.”

Peter, wolontariusz z Niemiec we wspólnocie w Barrios Altos