Indie, Wioska DS Ogród Miłosierdzia

Prezentacja kraju :

Trudno jest przedstawić całe Indie w kilku słowach, gdyż Indie ze względu na wielkość możemy traktować jako osobny kontynent. Kraj ten jest podzielony na 25 bardzo mocno zrożnicowanych stanów. Patriotyzm i głęboka religijność to spoiwo, które laczy wszystkich Hindusów. Religią dominująca jest Hinduizm będący religią własną Indii. Lud Indii cechuje się wielką zdolnością adaptacji do panujących warunków, biorąc pod uwagę zwłaszcza ubóstwo i słabo rozwiniętą infrastrukturę kraju. Tamil Nadu – stan, w którym żyjemy cechuje się osobliwą kulturą, bardzo związaną z tradycjami. Związek ten jest wyraźany zwłaszcza w sposobie ubierania się (zwłaszcza u kobiet) i sposób życia.

Ogród Miłosierdzia został zasadzony w pięknym krajobrazie wsi indyjskiej, około 1 km od małego miasteczka Tamul. Teren jest otoczony przez las rządowy, w którym rosną wielkie eukaliptusy i zamieszkują wszystkie prawie gatunki zwierząt (małpy, mangusty, węże...) Dookoła znajdują się góry, kamieniste, pokryte cierniami, które dodają uroku całemu otoczeniu. Droga biegnąca niedaleko prowadzi do innych miasteczek : Orattur, Tandarey etc. Są to tradycyjne miasteczka tamul , których mieszkańcy utrzymują się nadal glównie z rolnictwa. Ale powoli miasteczka te zaczynaja się zmieniać (powstawanie nowych budynkow) oraz coraz wiecej młodych mieszkańców opuszcza poszukując pracy.

 

Apostolaty zewnętrzne :

  • Ogród jest przede wszystkim miejscem modlitwy i odpoczynku dla członków wspólnoty Domów Serc oraz dla wszystkich osób cierpiących z powodu samotności, wyłączonych z powodu choroby, niepełnosprawności lub biedy. Aktualnie w ogrodzie gości na stałe okolo 20 osób. Wśród nich jest 14 dzieci powierzonych przez ich rodziny, młoda mama ze swoją córeczką, młoda, niepełnosprawna ruchowo dziewczyna, meżczyzna niepełnosprawny mentalnie, młody meżczyzna zarażony AIDS oraz meżczyzna, który stracił nogę w wypadku. Ogród jest także otwarty dla osob szukających odpoczynku.
  • Cotygodniowe wizyty w wiosce cygańskiej oddalonej kilka kilometrów od Ogrodu.
  • Odwiedziny chorych w leprozorium.
  • Odwiedziny w sąsiednich wioskach, spotkania z zaprzyjaźnionymi dziećmi, rodzinami i osobami niepełnosprawnymi.

 

 Spotkania i wyjścia organizowane przez Dom Serc :

  • wyjście z dziećmi cygańskimi (raz w roku)
  • wycieczki kulturalne dla dzieci przebywających w Ogrodzie 3 lub 4 razy w roku, w tym obóz wędrowny na terenie Tamil Nadu.
  • Wydarzenia kulturalne organizowane we wspólpracy z dwoma wspólnotami Domów Serc w Chennai, Bangalore lub Pondichéry (przynajmniej raz w roku)

 

Plany na przyszlość:

  • organizacja nowych zajeć dla dzieci cygańskich
  • budowa domu gościnnego