Honduras, Dom Serca Św. Marii Goretti

Prezentacja kraju:

 

Honduras  położony jest w Ameryce Środkowej pomiędzy Morzem Karaibskim, a Oceanem Spokojnym. Kraj ma kształt trójkąta, w związku z czym wybrzeże jest dość długie, ok. 735 km . Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 powierzchni kraju! Klimat Hondurasu jest bardzo zróżnicowany, centrum kraju jest gorące z dużą wilgotnością i dużą ilością deszczu. W górach natomiast jest chłodniej, co jest bardzo przyjemne. Natomiast wysoko w górach  jest nawet bardzo zimno i bardzo mokro.

 

W Hondurasie ludność składa się z różnych grup etnicznych. 90% to tzw. Mestizo - jest to mieszanka kolonistów hiszpańskich z rdzennymi Indianami.  Następna duża grupa to Garifuna (2.5% ludności) - pochodzą od byłych niewolników afrykańskich, mieszkają na północnym wybrzeżu i na wyspach (Bay Islands), mają swój język, kulturę i żyją w małych wioskach na wzór afrykański. Następne ważne i liczne grupy etniczne to Chorti Maya i Lenca, zamieszkujący zachodnią część kraju, a Miskito, Pech i i Tawahka – wschodnią.

 

Tegucigalpa, stolica i największe miasto Hondurasu położone jest w południowej części kraju, u stóp góry Picacho, w dolinie rzeki Choluteca na wysokości ponad 900m n.p.m. Nazwa „tegucigalpa” oznacza w miejscowym indiańskim narzeczu „srebrna góra”. Kraj obfitujący w banany w przeróżnych odmianach. Tegucigalpa wieczorem złudnie piękna i bogata w blask drobnych świateł rozciągających się na górskich szczytach, w dzień dla kontrastu  bóstwo, bieda i brud, podkreślone stosem kolorowych śmieci.

 

Nasza dzielnica "La Trinidad" znajduje się na południe od Tegucigalpa, w gminie Gomayagüela. Tuż powyżej jest o wiele bardziej znana dzielnica Pedregal, gdzie znajduje się siedziba parafii. Mieszkańcy naszej dzielnicy żyją zazwyczaj w bardzo skromnych warunkach. Ubóstwo jest bardzo widoczne.  W wąskich i casnych uliczkach znajduje się również nasz Dom Serca, który jest „domem dla wielu“.

 

Apostolaty zewnetrzne:

  • Więzienie dla kobiet w Tamara
  • Asilo San Felipe - dom dla osób starszych i chorych, które nie mają rodziny.

 

Spotkania i wyjazdy organizowane przez Dom Serca:

  • Szkoła wspólnoty z przyjaciółmi z dzielnicy
 

Świadectwa wolontariuszy

Maksymilian Nowotniak

Maksymilian, misja w Tegucigalpa (2018-2019)

Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać