Francja, Dom dla studentów im. Madeleine-Delbrêl

Paryż jest miastem światła gdzie często złoto pomników, publiczne ogrody i bogate kamienice chcą zapomnieć o szarości biedy, o samotności i utraty sensu życia wielu osób. Villejuif znajduje się na południowy wschód od Paryża. To miasto o tradycjach robotniczych, jedno z miast tworzących przedmieścia Paryża, powstałe kiedy robotnicy mieszkający w Paryżu zapragnęli opuścić tamtejsze rudery. Nazwa dzielnicy, Les Lozaits, znaczy tyle co pola uprawne zboża i warzyw. Dzielnica powstała w 1954 roku wraz z budowa pierwszych mieszkań socjalnych. Dziś, nawet liczni świadkowie mówią o tej epoce, która ciągle jest obecna w ich pamięci, ze zamieszkujący dzielnice teraz bardzo się zmienili. Dziś są to głównie Afrykańczycy, Arabowie, emigranci pochodzący z wyspy Reunion, z Antyli oraz europejczycy, którzy żyją z boku aby nadać budynkom kolor tęczy. Jednak pomimo tej radosnej mieszanki i fantazji mieszkańców, są tutaj osoby, które czuja się samotne, opuszczone, dzieci, które straciły marzenia, rodziny żyjące w niepewnych warunkach. Ale mimo to w tej rzeczywistości obecne są Nadzieja, Dzielenie się i Miłość.

 

Dom Serc znajduje się na czwartym pietrze jednej z kamienic. To wspólnota, którą tworzą studenci i rozpoczynający karierę zawodowa młodzi. Obecnie tworzy ja czterech młodych członków, zaangażowanych w studia oraz pracę dla sąsiadów i przyjaciół, zwłaszcza podczas weekendów. Dzieci lubią bawić się z wolontariuszami, niektóre pomagają wolontariuszom a jeszcze inne same potrzebują pomocy przynosząc ich szkolne prace domowe. Wspólnota uczestniczy również w wydarzeniach I spotkaniach organizowanych w Paryżu przez wspólnotę Domu Adrienne-von-Speyr.

 

Wydarzenia proponowane przez Dom Serca:

 

"Sortie par Ici" we współpracy z ruchem Communion et Libération: wyjścia kulturowe (wycieczki do Paryża, ZOO, teatr, rysunki, tance itp.) dla dzieci z Villejuif oraz dla dzieci z domów dziecka.

 

"Ogródek Solidarny" Odkrywanie radości ogrodnictwa przez dzieci w czasie lata. découverte de la joie du jardinage pour les enfants pendant l’été.

 

Świadectwa dzieci, które przychodza do Domu Serc:

Łączymy życie studenckie z życiem modlitwy oraz przeznaczamy spora część naszego czasu, zwłaszcza w weekendy, dla naszych sąsiadów, przyjaciół, dla dzieci. Pukają do drzwi, przychodząbawićsię, zjeść podwieczorek, opowiadać jak minął mi dzień... Każdegomiesiąca organizujemy wyjście do Paryża dla dzieci. Wielu spośród nich pochodzi z zagranicy zna bardzo słabo stolice i jej skarby, gdyż bardzo rzadko opuszczają dzielnice, w którejmieszkają. Takie wycieczki to okazja aby pokazać im piękne rzeczy oraz dzielić radosne chwile z nimi. Odwiedzamy takżemieszkańców domu dla osób starszych I samotnych, który znajduje się w naszej dzielnicy...

 

Tutaj, w Villejuif spotyka się wielka różnorodność z prawdziwąradością i prostotą, które mi bardzo drogie. Nie zapomnę nigdy tej dziewczyny z Mali, do której dzieci przychodzące do Domu Serc przywiązałysię bardzo. Ta kobieta ma 25 lat, matka pięciorga dzieci powracająca po ciężkim dniu pracy... Jej radość ze spotkania mnie na schodach, jej radośćżycia, z bycia tutaj, na schodach prowadzących do mieszkań socjalnych... Jej uśmiechbył godny zwrócenia na niego uwagi... Nasi przyjaciele wspaniali, tak piękni... Są cudami!

Anne-Sophie C., Studentka w Domach Serc w Villejuif