Filipiny, Dom Serca Świętej Klary

 

Prezentacja kraju i dzielnicy

Filipiny to archipelag 7107 wysp. Największych jedenaście zajmuje ponad 90% terytorium. Filipiny możemy podzielić na trzy strefy geograficzne: : Luçon, Visayas Mindanao. Luçon jest największa wyspa położoną najbardziej na północ, na której położona jest stolica kraju – Manila, oraz największe miasto Filipin - Quezon City. Po trzech wiekach dominacji hiszpańskiej na wyspach i blisko pól wieku kontroli amerykańskiej Filipiny stały się niepodległym państwem w 1946 roku. Wspólnota Domów Serc znajduje się w mieście Navotas, wchodzącym w skład metropolii Manilii położonym na zachodnim brzegu zatoki.  Miasto to określane jest mianem stolicy rybackiej Filipin. Ponad 70% mieszkańców utrzymuje się pośrednio lub bezpośrednio z rybołówstwa oraz z przemysłu przetwórstwa rybnego. Dom Serc jest obecny od 1993 roku w dzielnicy Dagat Dagatan. Jest to dawna strefa bagien, oczyszczona i przystosowana do przyjęcia licznych rodzin filipińskich zmuszonych do opuszczenia ich domostw w latach 80 na skutek prac związanych z infrastruktura. Zbudowana na wodzie dzielnica jest regularnie nawiedzana przez powodzie wywoływane obfitymi opadami deszczu, zwłaszcza w okresie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień). Klimat jest gorący i wilgotny. Wąskie ulice, często podtopione, roją się od wszędobylskich biegających dzieci, kobiet zajętych praniem bielizny lub łuskaniem czosnku, mężczyzn grających w szachy, rowerów, trójkołówek próbujących utorować sobie przejazd. Ulice żyją w klimacie święta, któremu towarzysza bardzo głośne śpiewy karaoke rozbrzmiewające bez przerwy w dzień i w nocy. Filipiny są krajem w większości katolickim. Religia jest tutaj wszechobecna. Święta i towarzyszące mi tradycyjne obrzędy nadają rytm porom roku. Jeepney'e (samochody, będące popularnym środkiem komunikacji powstałe w wyniku adaptacji licznych pozostawionych amerykańskich terenówek) i inne elementy krajobrazu przypominają o tej wierze zawierającej z pewnością odrobinę przesądów, ale do której można szybko się przywiązać wraz z wszędzie obecnymi napisami: “Niech cie Bóg błogosławi”, “Jezus jest moim zbawicielem”, “kochaj Jezusa” itp. To, co uderza w Manili, oprocz zanieczyszczeń i przeludnienia, to materialne ubóstwo, które ciąży w całym kraju.  Pomimo tego nie sposób mówić o Filipinach nie podkreślając radości mieszkającej w ludziach. Nie na darmo Filipiny są nazywane archipelagiem 7000 uśmiechów!

 

Apostolaty zewnętrzne 

Tayuman : Centrum dla osób starszych i dzieci niepełnosprawnych prowadzone przez siostry misjonarki miłości.

Market 3 : Jedna z dzielnic dla ubogich obok portu rybackiego

Marcelo : jedna z dzielnic miedzy portem rybackim a wysypiskiem smieci.

Fish Port : port rybacki

Under the bridge : Odwiedziny u rodzin żyjących pod mostem w naszej dzielnicy.

Odwiedziny więźniów w rożnych wiezieniach:

Navotas City Jail

Muntinlupa (wiezienie o zaostrzonym rygorze dla odbywających najcięższe kary)

Manila City Jail

 

Spotkania, wyjścia i inne zajęcia proponowane przez Dom Serca:

Drużyna piłkarska gromadząca 15 chłopców w wieku od 8 do 14 lat, odbywająca treningi raz w tygodniu i grająca kilka meczy w roku.

Drużyna siatkówki dziewcząt w wieku od 8 do 16 lat, trenująca raz w tygodniu.

Miesięczna Szkoła Wspólnoty organizowana wraz z członkami wspólnoty Communion et Libération et Sługami Miłości (Servants of Charity)

Pięciodniowy obóz letni w maju dla 20 dzieci w wieku od 10 do 12 lat na wyspie Talim we wspólnocie Tibériade.

Wyjścia 3-4 razy w roku dla dzieci zgromadzonych w drużynach piłkarskiej i siatkarskiej.

 

Świadectwa wolontariuszy

Dominika Dudkowska

Dominika, misja w Manili (2017-2018)

Pan Bóg postawił na mojej drodze Domy Serca i czuję, że jest to idealne miejsce dla mnie – realizują się w nich wszystkie moje pragnienia. Wyjazd na misje to dla mnie szkoła zaufania do Pana Boga i wielkie przekraczanie własnych słabości. Podejmowanie działań, o które nigdy bym się nie podejrzewała.