Ekwador, Dom Serca Św. Hieronima Emiliani

Prezentacja kraju i dzielnicy: 

Państwo położone w północno-zachodniej Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią od północy i z Peru od południa. Obszar Ekwadoru rozciąga się od nizin na wybrzeżach Oceanu Spokojnego, poprzez łańcuchy górskie Andów, po zachodnie krańce Niziny Amazonki.

 

Guayaquil jest największym miastem kraju i głównym portem handlowym. Jest dużym ośrodkiem przemysłu spożywczego, obuwniczego, chemicznego, poligraficznego i stoczniowego. Jest dużym portem rybackim. Cisza w Guayaquil jest zjawiskiem równie egzotycznym co śnieg. Odgłosy dzielnicy to: klaksony samochodow i motorów, hałas dzwigów portowych, śmiech i płacz bawiących się dzieci, nawoływania ulicznych handlarzy, pianie kogutów i muzyka. Muzyka dochodzi do naszych uszów niemal 24 godziny na dobę (nie istnieje cisza nocna). Mimo skromnych warunków materialnych w prawie każdym domu znajduje się zestaw do głośnego słuchania muzyki. Ekwadorczycy kochają muzykę, zewsząd dobiegają dźwięki cumbi, salsy choke i merengue.

 

Dom Serca znajduje się w dzielnicy Isla Trinitaria, nazywanej również "Wyspą skazańców".  Jest to bardzo ruchliwa dzielnica portowa, gęsto zabudowana, ulokowana na bagnistym terenie nad kanałem portowym po drugiej stronie którego znajdują się malownicze, gęste, zielone manglary – rodzaj bagiennego lasu. Domy są murowane, skromne, nieotynkowane (rzadziej drewniane z cani tj. trzciny). Pokryte są blachą falistą, bez szyb w knach. Przy domach rosną pospolicie drzewa mango – ulubiony owoc dzieci, które o każdej porze przychodzą i proszą o pokrojenie i posolenie mango.
Apostolaty zewnętrzne:

  • El Hogar de la Paz: Dom prowadzony przez siostry Misjonarki Miłości, przeznaczony dla osób chorych i samotnych
  • Szpital psychiatryczny "Lorenzo Ponce"

 

Spotkania i wydarzenia proponowane przez Domy Serca :

  • 3-4 wyjazdy w okresie ferii szkolnych dla grup dzieci i młodzieży
  • 2 razy w miesiącu szkoły wspólnoty dla kilkunastu kobiet z okolicy
  • Coroczne rekolekcje dla mężczyzn pracujących w bractwie św. Jerome Emilien
  • Coroczna pielgrzymka do jednego z sanktuariów w dzień patronalny Domów Serca -15 września, Święto Matki Bożej Bolesnej.