Chile, Dom Serca Św. Alberta Hurtado

Prezentacja kraju i dzielnicy :

Chile to kraj pełen kontrastów. Północ slynie z Pustyni Atakama – najbardziej suchego miejsca na Ziemi, gdzie deszcz nie padał już od ponad 400 lat. Południe kojarzy sie z Ziemią Ognistą i Patagonią. Do terytorium tego kraju należy także Wyspa Wielkanocna, Wyspa Robinsona Cruzoe, a także najwyższe pasma Andów. Tak samo jak przyroda, różnorodne jest spoleczeństwo.  Chile to kraj dwóch poziomów - biednych i bogatych. Bardzo dokladnie widać to w zatoce Valapaiso.

 

Valparaiso w tłumaczeniu na język polski to “Rajska Dolina”. Rozciągające się wzdłuż zatoki nad Oceanem Spokojnym miasto zachwyca swoimi kolorami o każdej porze dnia i roku. Licząc 270 tys. mieszkańców jest jednym z większych miast Chile. Duży rozległy port kontrastuje z urokliwymi, zabytkowymi budowlami. Zatłoczone ulice głównie biegną na najniższym poziomie miasta. Tutaj również jest centrum życia. Liczne targowiska, krzyczący ludzie ciągle chcący coś sprzedać, sklepy, kawiarnie, restauracje i dużo turystów. Lecz gdy kierujemy się do położonych na wzgórzach dzielnic, rzeczywistość stopniowo zmienia się. Im wyżej tym zimniej, tym mocniej wieje, tym życie jest trudniejsze. To tutaj mieszkają najbiedniejsi. Do ich mieszkań prowadzą wąskie drogi i schody. Małe skromne, domki, zawsze kolorowe; niebieskie, żółte, zielone. Cierpienie dotyka praktycznie każdą z tutejszych rodzin. Problemem dzielnicy jest dość duży stopień bezprobocia, uzależnienie od narkotyków, brak opieki socjalnej nad osobami chorymi i starszymi, to wszystko zmusza ludzi do znoszenia swojego cierpienia w samotności. Dlatego właśnie tutaj znajduje się Dom Serca. Apostolat zewnętrzny:

  • Więzienie w Valparaiso
  • Dom dla dorosłych osób niepełnosprawnych
  • Apostolat ofiarom rodzin wielkiego pożaru z kwietnia 2014

 

 

Spotkania i wyjścia organizowane przez Dom Serca:

  • 2 razy w miesiącu – Szkoła Wspólnoty
  • Przyjmowanie młodych z Santiago i Vina del Mar, którzy wspólnie z wolontariuszami służą ludziom w potrzebie
  • Regularne obozy dla  miejscowych dzieci

      

 

 

Świadectwa wolontariuszy

Rafał Bilicki

Rafał, Valparaiso (2017-2018)

Człowiek ma tylko jedno życie i tylko jedną szansę na podjęcie decyzji. Nie da się jej cofnąć, nie da się także najpierw sprawdzić jej efektów, a dopiero potem ją podjąć. Bardzo mocno wierzę w to, że moja decyzja o wyjeździe na misję jest słuszna, a moja posługa będzie dokładnie tym, do czego powołuje