Brazylia, Wioska Fazenda do Natal

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Brazylia jest największym i najbardziej zaludnionym krajem w Ameryce Południowej. Graniczy z Oceanem Atlantyckim, znajduje się w 90% w strefie tropikalnej. Religię katolicką stanowi 64%. Ludność brazylijska jest szczególnie mieszana: to zarówno amazońscy Indianie, biali (głównie pochodzenia portugalskiego), afro-brazylijczycy (spadkobiercy dawnych czarnych niewolników wykorzystywanych do uprawy trzciny cukrowej: większość ludności Salvador). Brazylia jest jednym z największych wschodzących potęg, a jej gospodarka rośnie dzięki znaczącym zagranicznym inwestycjom oraz eksportowi. Symbolem kraju jest piłka nożna, salsa, capoeira, a także kultura i artyści, które odzwierciedlają bogactwo jego wielorasowego społeczeństwa. Niestety nierówność społeczna i przemoc nadal jest bardzo wysoka.

 

Fazenda znajduje się na wsi, w odległości około 35 kilometrów od Salvador da Bahia, stolicy stanu Bahia. Klimat jest gorący i wilgotny, a temperatura waha sie od 21 ° C do 33 ° C w cieniu, ale wysoka wilgotność powietrza powoduje dużo mocniejsze odczuwanie ciepła latem i zimna w zimie. Teren jest pagórkowaty, pokryty lasami typowymi dla rejonu Morza Atlantyciego. Rosną tutaj bananowce, mangowce, drzewa nerkowców, palmy kokosowe i krzewy ananasów.

 

Fazenda ma powierzchnię około 160 hektarów na których znajduje się kilkanaście domów tworząc wioskę Domów Serca. Znajdują się tam m.in. Kaplica, domy mieszkalne, szkoła, kuchnia z refektarzem,  pralnia i piec do wypieku chleb.

 

Fazenda do Natal nie jest wioską w znaczeniu administracyjnym, ale miejscem, w którym mieszkają razem wolontariusze (także małżeństwa), osoby konsekrowane oraz Brazylijczycy, którzy mogą tu znaleźć czasowy dom: opuszczone, chore dzieci, starsze i samotne osoby, samotne matki z dziećmi. Każdy kto tu się znalazł może liczyć na trochę ciszy i spokoju, zaznać odpoczynku, liczyć na wsparcie i przyjazną dłoń, a nade wszystko być bliżej Boga. Życie jest proste, wspólnotowe i zorganizowane: pracujemy (wykonując prace terenowe, sprzątanie, gotowanie, zajmujemy się naszymi dziećmi), modlimy się razem i pełnimy różnego rodzaju apostolaty i odpoczywamy. 

 

Apostolaty zewnętrzne :

 • Duszpasterstwo 7 wsi diecezji Camacari
 • Odwiedziny mieszkańców sąsiedniej wsi Passagem dos Teixairas i celebracja niedzielnej Mszy przez kapłana z Fazenda do Nathal.
 • Odwiedziny mieszkańców sąsiedniej wsi Menino Jezusa.
 • Lar IRMA Ana Noemia: Centrum dla bardzo ubogich dzieci, przede wszystkim dla sierot
 • Lar Vida - miejsce dla osób niepełnosprawnych.

 

Spotkania i wyjazdy organizowane przez Fazendę :

 • Cotygodniowe spotkania formacyjne dla wolontariuszy mieszkających w Fazenda do Natal
 • Raz w miesiącu dzień rekolekcji dla wszystkich, aby pogłębić swoją wiarę
 • Regularne wyjazdy na plażę, do zoo, wydarzenia kulturalne - dla podopiecznych Fazenda do Nathal
 •  letnie wakacje w Fazenda dla dzieci z okolicznych wiosek
 • 2 razy w roku obozy dla francuskiej młodzieży z Sao Paulo i Rio de Janeiro
 • Imprezy kulturalne raz lub dwa razy w roku w Salvador

 

Projekty w potrzebie : 

Stale potrzebujemy wsparcia na projekty budowlane i zagospodarowanie terenu oraz utrzymanie domów pomocowych. 

 

 

Świadectwa wolontariuszy

Anna Dąbrowska

Anna, misja w Fazenda do Natal (2017-2019)

Nasze życie tutaj jest bardzo proste. Mieszkamy na farmie o nazwie Fazenda do Natal – czyli farma Bożego Narodzenia. Jest tu kilkanaście domków dla wolontariuszy i osób, które potrzebują wsparcia, ale w tym momencie tylko 5 jest zamieszkanych. W dwóch domkach mieszkają brazylijskie rodziny z dziećmi, wolontariusze, dwie siostry zakonne