Argentyna, Dom Serca Bł. Karola de Foucauld

Prezentacja kraju i dzielnicy:

Gmina Lanús jest częścią Wielkiego Buenos Aires (metropolii), jest to bardzo zaludnione przedmieście, wciąż aktywne ekonomicznie dzięki rozwiniętym  różnym gałęziom  przemysłu.
Nasza dzielnica, Villa Jardin, znajduje się tuż przy słynnej rzece Riachuelo, która oddziela stolicę od Prowincji. Dzielnica powstała na początku lat 50' kiedy to  zamieszkało w niej wiele rodzin przybyłych z  Paragwaju, Boliwii lub  z północnej części Argentyny. Pomalutku mieszkańcom udało się doprowadzić wodę, wykopać kanały odprowadzające wodę- żeby uniknąć powodzi, ale jest to wciąż prowizoryczna kanalizacja...

Dom serca znajduje się w centrum dzielnicy, żeby do niego dotrzeć trzeba przemierzyć wąskie uliczki. Jedną z  korzyści lokalizacji Domu jest to, że  mamy przed nim wielki parking, na którym nie ma żadnych samochodów i wten sposób służy nam jako boisko. Dzieci, które tak często przychodzą do naszego domu serca, mogą spokojnie sie na nim pobawić.

 

Nasi wolontariusze odwiedzają ludzi z dzielnicy, która jest związana z parafią Cristo Redentor. Mimo że wiele mężczyzn, a nawet kobiet, ma stałą i legalną pracę, spora część rodzin żyje z dorywczych prac i z zasiłku udzielanego przez państwo. Najbardziej dotknięci tą sytuacją są młodzi, którzy opuszczając szkołę w wieku 16 lat, nie znajdują stałej pracy przez co włóczą się po ulicach i znajdują się na łasce gangów, które wyłapują ich przede wszystkim do handlu narkotykami. Duża cześć osób, które odwiedzamy są naszymi przyjaciółmi od wielu lat.  Towarzyszymy im w trudnych bądź radosnych momentach życia.

 

Apostolaty zewnętrzne

LE COMEDOR (jadłodajnia) : rozdawanie zupy, która jest słynna w naszej parafii. Gotowana jest z najwyższą starannością przez Antoninę, gospodynię domową i matką rodziny, która przyrządza  każdego dnia około stu posiłków. Przychodzi bardzo dużo starszych osób, osoby samotne i kobiety  z rodzin wielodzietnych. Chodzimy tam na przemian i pomagamy w wydawaniu posiłków. W poniedziałki przychodzimy wcześniej, żeby móc obrać warzywa, które służą do przygotowania posiłku. Pomoc w jadłodajni pozwala nam na nieustanne spotykanie nowych rodzin, które później odwiedzamy.

 

HOPITAL MUNIZ: to znany szpital publiczny w Buenos Aires, specjalizujący się w leczeniu chorób zakaźnych. Każdego tygodnia odwiedzamy pacjentów szpitala, głównie osoby dotknięte chorobą AIDS i gruźlicą. Odwiedzamy również dzieci chore na AIDS i spędzamy czas z ich rodzicami.

 

Spotkania lub wyjścia organizowane przez Dom Serca:

- Wspólnie z grupą EDC spotykamy się raz w miesiącu z mamami rodzin aby umożliwić im wzajemne poznanie się i dzielenie wszystkim tym, czym żyją.

- Raz w miesiącu organizujemy wyjście dla  młodzieży z dzielnicy. Latem (styczeń-luty), organizujemy kilkudniowy wyjazd.

 

Projekty w potrzebie:

- obóz letni dla ok. dwunastu dziewczynek 

- remont naszego domu, który niszczeje wraz z upływem czasu.